Category: Uncategorized

ACADEMY FUTSAL COMPETITION DRAW

Our Academy teams have been entered in to some age relevant tournaments held at Sydney Olympic Park (Genea Netball Centre), Olympic Boulevard, Homebush (next door to Quay Centre).

DRAW:

10/11 Girls (playing in the 8 Boys competition)
28 September    9.30am                vs SD Raiders Green
12 October         8.45am                vs Mountain Majik Grey
10.15am              vs Sydney Futsal
19 October         10.15am              vs Mountain Majik Green
27 October                                       Gala Day @ Hawkesbury Stadium (4 games)
9 November       8.00am                vs Crusaders
23 November     10.15am              vs Majik Girls
7 December       10.15am              vs SD Raiders Red
21 December     8.00am                Finals (if team finishes top 4)

9 Boys White
28 September     12.00pm              vs SD Raiders Red
5 October            10.15am              vs Majik Grey
12 October                                       BYE
19 October         12.30pm              vs Mountain Majik Green
27 October                                       Gala Day @ Hawkesbury Stadium (4 games)
9 November       10.15am              vs SD Raiders Green
T.B.A.                   vs Taipans Blue (H)
7 December       11.45am              vs Crusaders
21 December     9.00am                Finals (if team finishes top 4)

9 Boys Blue
28 September     12.45pm              vs SD Raiders Green
5 October                                          BYE
12 October         9.30am                vs Crusaders
19 October         11.45am              vs SD Raiders Red
27 October                                       Gala Day @ Hawkesbury Stadium (4 games)
9 November       9.30am                vs Majik Grey
T.B.A.                   vs Taipans White (H)
7 December       12.30pm              vs Majik Green
21 December     9.00am                Finals (if team finishes top 4)

10 Boys
28 September     12.45pm              vs Majik Green
5 October            11.00am              vs SD Raiders
12 October                                       BYE
19 October         1.45pm                vs Majik Grey
27 October                                       Gala Day @ Hawkesbury Stadium (4 games)
9 November       10.15am              vs North Shore
23 November     11.45am              vs Western Knights Red
7 December       1.15pm                vs Western Knights Black
21 December     10.00am              Finals (if team finishes top 4)

These dates and times are subject to change. This will be communicated to each respective team should the need arise.

PRESEASON FRIENDLY | TAIPANS v INNER WEST MAGIC

We kick off our 2019 season with a preseason friendly against one of the top clubs in Sydney as we welcome and host – Inner West Magic on Sunday 8 September.

It is time we turn our attention to futsal and with training in full swing, we look forward to testing ourselves against the reigning PL1 Club Champions.

MATCH DAY SCHEDULE

9.00am      Taipans Development Girls v Magic 11 Girls (Court 3)
9.50am      Taipans Academy Girls v Magic 10 Girls (Court 3)
9.50am      Taipans Development Boys v Magic Development Boys (Court 1)
10.40am     Taipans Development Girls v Magic 12 Girls (Court 3)
10.40am     Under 12 Boys (Court 1)
11.30am     Taipans Academy 9 Boys White v Magic 8 Boys (Court 3)
11.30am     Under 13 Girls (Court 1)
12.20pm     Taipans Academy 9 Boys Blue v Magic 9 Boys (Court 3)
12.20pm      Under 14 Boys (Court 1)
1.10pm       Taipans Academy 10 Boys v Magic Academy 10 Boys (Court 3)
1.10pm       Under 15 Girls (Court 1)
2.00pm       Under 16 Boys (Court 1)
2.50pm       Under 17/18 Girls (Court 1)
3.40pm       Youth Men (Court 1)
4.30pm       Open Women (Court 1)

We will have full canteen facilities available.

2019 TRAINING PROGRAM

Please find below our 2019 Training Schedule: (Subject to change)
All training is held at Warrawong High School, Cowper Street, Warrawong

9 Boys (Teams 1and 2) – Thursday (4.30pm-5.30pm)
10/11 Girls – Thursday (5.30pm-6.30pm)
10 Boys – Wednesday (4.30pm-5.30pm)
Dev Boys – Wednesday (5.30pm-6.30pm)
Dev Girls – Wednesday (4.30pm-5.30pm)
12 Boys – Wednesday (6.30pm – 7.45pm)
13 Girls – Tuesday (4.30pm-5.30pm) + Thursday (5.30pm-6.30pm)
14 Boys – Wednesday (6.45pm-8.00pm)
15 Girls – Wednesday (5.30pm-6.45pm)
16 Boys – Tuesday (5.30pm-6.45pm)
18 Girls – Thursday (6.45pm-8.00pm)
AWD – Friday (5.30pm-6.30pm)
Youth  – Wednesday (7.45pm–9.00pm)
Women – Thursday (6.45pm-8.00pm)
Men – Tuesday (6.30pm-8.00pm)
GK Training – Monday (Juniors 4.30pm-5.30pm + Seniors 5.30pm-6.30pm)
GAP Year Academy – Tuesday (5.30pm-6.30pm)

Training is expected to officially start week commencing 2 September but some teams have the option to start earlier (pending player and coach availability).

Remember – we have trial matches lined up for Sun 8 Sept and Sat 14 Sept with the season starting Sun 22 Sep.
We are just working through the details of those and will announce shortly the teams involved, kick off times and venues.